Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/stormlakemachine.com/includes/menu.inc).

Idzie przymrozek, idealny moment na zmianę opon

ARTYKUŁY

Author: www.sxc.hu
Guma jest materiałem sprężystym produkowanym z kauczuku. Jej właściwości fizyczne pozwalają na wykorzystanie w motoryzacji, jako przekładnia między kołem a nawierzchnią. Istnieje pewna liczba powszechnie wykorzystywanych mieszanek o różnej twardości, które charakteryzuje różne zachowanie na drodze. Opony mają ponadto bieżnik, który jest ważnym elementem podnoszącym stabilność na nawierzchni i mającym za zadanie odprowadzać wodę. Każda firma produkująca opony ma co najmniej kilkanaście wzorów bieżnika w swojej ofercie. Wzory te są do siebie bardzo podobne, firmy zapewniają jednak że małe różnice mają realne odwzorowanie na wygodzie jazdy.

opona w samochodzie sportowym
Author: CONCAVO WHEELS
Source: http://www.flickr.com
W przypadku zakupu tego typu opon bardzo ważna jest różnica pomiędzy oponami diagonalnymi a radialnymi – radialne są zdecydowanie najlepsze w wymagających warunkach, ponieważ zapewniają niemałą wygodę jazdy, mają świetną trakcję a, także niski opór tłoczenia. Z kolei diagonalne sprawdzają się najlepiej na twardej powierzchni – są tam bardziej stabilne, niż radialne, a, także bardzo wytrzymałe. Do głównie kupowanych opon przemysłowych należą te przeznaczone do wózka widłowego, urządzeń budowlanych ( chociażby ładowarki, lecz są osiągalne także do walca, a też wielozadaniowe. Technicy radzą wybór opon sezonowych – letnich i zimowych. W celu zapewnienia stabilności pojazdu należy założyć opony tego samego typu na wszystkie koła. W przypadku, gdy zakup czterech opon przekracza możliwości finansowe właściciela auta, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie montaż nowych opon na tylną oś pojazdu.

Trafnym wyborem może być zakup opon fabrycznie nowych, nieużywanych, ale z wcześniejszą datą produkcji i chronionych przed promieniami słonecznymi. Wybór opon powinno się uzależniać od przepisów oraz zaleceń producenta samochodu. To na co mamy wpływ na drodze, a nie zależy od naszej kondycji i umiejętności, to odpowiedni dobór opon. Opony zimowe powinniśmy założyć, jeśli temperatura na dworze spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Są one stworzone do jazdy w niskich temperaturach, a budowa ich bieżnika umożliwia efektywnie odciągać wodę i błoto.Właściwa mieszanka opon zimowych nie robi się twarda w zimowych warunkach oraz gwarantuje dobrą przyczepność. Nowe opony zimowe muszą mieć bieżnik o głębokości co najmniej 4 mm.

Opony zimowe musimy montować na czterech kołach ---> *więcej informacji. Większość kierowców montuje je jedynie na dwa napędowe koła. Nie jest to jednak zbytnio mądre, ponieważ przy niespodziewanym skręcie inna charakterystyka opon powoduje różne zachowania obu osi, przez co można wejść w poślizg.
opony
Author: That Hartford Guy
Source: http://www.flickr.com
Dobrze dobrane opony przemysłowe charakteryzują się wygodą jazdy, stabilnością, niemałą wytrzymałością, znakomitym wyrównaniem – tworzą z pojazdem świetną harmonię. Aby służyły jak najdłużej, warto zwykle oddawać je do kontroli, sprawdzać wyważenie (brak tego spowoduje mniejszy wygoda jazdy maszyną, zbędne drgania, nieprzyjemny hałas oraz szybsze zużycie), w razie potrzeby – bieżnikować. Należy dopasowywać ich typy w zależności od tego, jak na ogół są używane.

Każdy pojazd zasługuje na dobre traktowanie. Pamiętajmy o wymienianiu oleju, dolewaniu płynów, przeczyszczaniu klimatyzacji, umyjmy go raz na jakiś czas, a posłuży nam długo i bezawaryjnie. Nie oszczędzajmy na dbaniu o auto. To oczywiste że opony BFGoodrich czy inne równie znanej marki nie kosztują mało, ale absolutnie należy wydać na nie paręset złotych więcej, aby mieć pewność, że nasz pojazd będzie zabezpieczony. Zwracajmy na to dużą uwagę zwłaszcza jeżeli autem przewozimy dzieci. Bezpieczeństwo jest zdecydowanie najistotniejsze. Nie oszczędzajmy na nim.